Jeleň lesný
Jeleň lesný (Cervus elaphus) patrí medzi naše pôvodné živočíšne druhy. Ide o najväčší voľne žijúci druh raticovej zveri na Slovensku. Je zaradený medzi srstnatú raticovú zver do podčeľade jeleňovitých.
V Európe sa vyskytuje viacero poddruhov jeleňa lesného, pričom na našom území sa vyskytuje jeleň lesný stredoeurópsky (Cervus elaphus hippelaphus) a jeleň lesný karpatský (Cervus elaphus montanus).
Dospelé jedince týchto dvoch poddruhov sa zreteľne odlišujú veľkosťou, farbou srsti, tvarom i hmotnosťou parožia. Väčšina miestnych populácií je však natoľko skrížená, že zaradenie do niektorého poddruhu je často zložité. V údolí riek Dunaja, Váhu a Kysuce vedie hranica prirodzeného rozšírenia obidvoch našich poddruhov. Stredné Slovensko je domovom krížencov týchto poddruhov. Čistá forma jeleňa lesného karpatského sa vyskytuje najmä na východnom Slovensku a patrí k najväčším a trofejne najhodnotenejším. Areál jeleňa lesného stredoeurópskeho smeruje od tejto pomyselnej hranice do západnej Európy.
Dospelý jeleň má dĺžku tela 180-240 cm a hmotnosť 160 až 300 kg. Samica (laň, alebo jelenica) je prirodzene menšia. Dĺžka tela jelenice je v priemere 160-200 cm a jej hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 80 až 200 kg. Veľkosť konkrétneho jedinca závisí od poddruhu, veku a úživnosti prostredia, v ktorom žije.
Každá správna poľovačka vyžaduje veľa vedomostí, skúseností, odriekania a vášne, ranných vstávaní, nočných príchodov... Nezáleží či je to poľovačka spoločná, alebo individuálna, či je to poľovačka na diviaky, alebo jeleňa, na zajace či bažanty,... Pre poľovníka je to vždy silný emočný zážitok.
Jeleň je zaslúžene považovaný za kráľa našich hôr. Preto poľovačka na jeleňa je našou poľovníckou obcou vnímaná ako vrcholný zážitok na pomyselnom rebríčku poľovačiek.
Na Slovensku jelenia ruja prebieha v období od polovice septembra do polovice októbra. V konkrétnej oblasti ruja trvá zvyčajne 2-3 týždne. Uloviť jeleňa v tomto období je mnohými poľovníkmi hodnotené ako „top“ poľovnícky zážitok.