Kačica divá
Kačica divá (Anas platyrhynchos) sa zaraďuje do podčelade husorodých, potápavých a plávavých kačíc. Kačica divá je najvýznamnejším poľovným druhom vodnej pernatej zveri. Obýva Európu, veľkú časť Ázie a Severnej Ameriky.
Vo východnej a severnej Európe sú to väčšinou sťahovavé vtáky a sťahujú sa od októbra do strednej, západnej alebo južnej Európy. V južnej a západnej Európe naopak spravidla nemajú sťahovavé správanie ale sú stále vtáky. V strednej Európe môžu zostať na mieste, ale podniknúť aj krátke alebo dlhšie cesty.
U nás je rozšírená po celom území, najhojnejšia je na Západoslovenskej a Východoslovenskej nížine. Počet hniezdiacich párov sa odhaduje približne na 12 000 – 20 000, pričom zimujúcich jedincov je až 60 000 – 120 000. Celková dĺžka tela kačice je 50 - 60 cm, rozpätie krídel až 95 cm, hmotnosť 0,8 až 1,5 kg. Káčery sú značne väčšie.
Kačica sa od káčera výrazne odlišuje sfarbením peria. Samica má nenápadné hnedé perie a žltohnedý zobák. Káčer je sfarbený pestro. Má na hlave a krku lesklé tmavozelené perie a žltozelený zobák. Na krku má bielu obrúčku a hruď, chrbát a krídla sú gaštanovohnedé. Samica aj samec majú na krídlach modré zrkadlo.
Kačica divá hniezdi na brehoch, s hustejším porastom vegetácie, potokov, riek, jazier či močiarov. Kačica je prevažne bylinožravá. Má rada semená, plody, zelené vodné a pobrežné rastliny. Potravu zbiera na hladine alebo tesne pod ňou v plytkej vode alebo pri brodení; zvyšok potravy tvorí hmyz, mäkkýše, kôrovce a iné bezstavovce.
Obdobie párenia je na jar. Kačica znáša obyčajne 10 až 12 vajec. Samičky sedia na vajciach raz do roka 25 až 28 dní. Kačice sa liahnu už veľmi dobre vyvinuté, po krátkom čase opúšťajú hniezdo a vedia od začiatku plávať. V prvých hodinách života bežia za tým, koho vidia ako prvého. To je najčastejšie matka, ktorá ich krátko po vyliahnutí odvádza na vodu. U druhov živočíchov, ktoré sa o mláďatá starajú, je táto forma interakcie učenia a vrodeného správania veľmi dôležitou súčasťou rozmnožovacieho cyklu. Kačica dáva pozor na mláďatá 50 až 60 dní a po tomto čase už dokážu lietať.
Kačica divá sa zväčša loví počas ranného alebo večerného ťahu. Pri takejto poľovačke sa používa tiež poľovný pes, ktorý spoľahlivo vyhľadá a donesie zastrelený kus. Praktizuje sa aj vábenie vysadením umelej kačice alebo napodobňovanie kačacieho volania vábničkou.
Spoločné poľovačky sa organizujú najmä na väčších vodných plochách.