Líška hrdzavá
Líška hrdzavá (Vulpes vulpes) obýva celú Európu, vyskytuje sa v Ázii, severnej Afrike, Severnej Amerike a dokonca aj v Austrálii. Na Slovensku je najrozšírenejšou šelmou. U nás nemá prirodzeného nepriateľa. Pokiaľ sa premnoží, stáva sa problémovou a jej apetít sa odrazí na populácii drobnej srstnatej a pernatej, ale aj srnčej zveri.
Líška je zvyčajne hrdzavočervená. Papuľu, hrdlo, hruď, brucho a koniec chvosta máva bielu farbu. Predná časť predných láb a vonkajšia srsť na ušiach bývajú čierneho zafarbenia. V prírode však stretneme aj jedince sfarbené viac do hneda, alebo s tmavošedým chrbtom. Svojim sfarbením dokonale splýva s okolitým prostredím.
Telo sa zdá tučné pre dosť hustú srsť, ale v skutočnosti je veľmi štíhle, pritom však veľmi svalnaté a schopné najrozmanitejších pohybov. Nohy sú tenké a krátke, chvost dlhý a huňatý, kožušina veľmi hustá, bohatá a mäkká.
Líška je dokonalý lovec. Živý sa najmä živočíšnou potravou, hoci nepohrdne ani rôznymi rastlinami a plodmi. Jej potravu tvoria najmä myši a drobné hlodavce, zajace, drobné cicavce, vtáky alebo napríklad mláďatá srnčej zveri. Taktiež vyberá vtáčie hniezda, loví rôzny hmyz, žaby a jej perfektnému čuchu neunikne žiadna zdochlina. V prírode vykonáva veľmi dôležitú selektívnu a sanitárnu službu. Na druhej strane je však hlavným roznášačom besnoty.
Brloh si vyhĺby najmä tam, kde sú neprístupné húštiny. V brlohu má dve komory. Jedna je ako zásobáreň a druhá ako ubytovňa. Žije prevažne samotárskym životom. Výnimkou je obdobie párenia a výchovy mláďat. Líšky sa pária v januári - februári. Gravidita trvá 56 dní. V apríli - máji sa okotí 3 - 8 mláďat. Líščatá cicajú 2 mesiace. Potom ich líška prikrmuje usmrtenou korisťou a neskôr prináša živú korisť. Líščatá sa radi hrajú pred brlohom. Lišiak sa zvyčajne zdržuje v blízkosti rodiny. V lete sa mladé učia loviť a na jeseň sa rodina rozpadáva.
Líšky majú širokú škálu hlasov v rozsahu 5 oktáv. Podľa aktuálnych výskumov rozoznávame u dospelých líšok 12 a u mláďat 7 rôznych hlasových prejavov. Väčšina týchto hlasov sa dá zaradiť buď medzi kontaktné hlasy, alebo medzi interaktívne hlasy. Variácie sú potom dané vzdialenosťou volajúcich jedincov od seba (u kontaktných hlasov) a mierou agresivity (u interaktívnych hlasov).
V minulosti bola líščia kožušina (hlavne zimná) veľmi cenená a používala sa napríklad na výrobu módnych kabátov, šálov alebo čapíc. Dnes to už vďaka „umelej“ revolúcii neplatí a z toho dôvodu o ňu prejavujú znížený záujem aj poľovníci.